اطلاعیه

بستن
No announcement yet.

نحوه محاسبه مالیات و ارزش افزوده در فاکتورها

بستن
X

• فیلتر کردن
  • زمان
  • نمایش
Clear All
پست های جدید

نحوه محاسبه مالیات و ارزش افزوده در فاکتورها

سلام و درود. من شرکت ندارم برای یک شرکتی خدمات نصب و راه اندازی شبکه انجام دادم. الان میخوام بهشون فاکتور بدم، اما اونا درخواست کردند که ما فاکتور رسمی میخوایم و شما باید کد ملی تون رو توی فاکتور برای اعمال مالیات وارد کنید. اول اینکه میخواستم بدونم مالیات و ارزش افزوده جداگانه هستند و بایستی هر کدوم به صورت جداگانه محاسبه بشند؟ یا فرقی ندارند. دوم اینکه فرض کنید من یک میلیون تومان میخوام برای این شرکت فاکتور بزنم، نحوه محاسبه مالیات به چه صورت هست؟ من چقدر باید برای مالیات به فاکتور اضافه کنم؟ سوم اینکه این مالیات رو شرکته از فاکتور کسر میکنه میده به اداره مالیات یا کل فاکتور رو میدن به من و خودم باید اون مبلغ مالیات رو ببرم اداره مالیات پرداخت کنم؟

پیشاپیش از راهنمایی های اساتید گرامی تشکر میکنم

درود.
    نکته اول : طبق قانون مالیات های مستقیم جدید (مصوب تیر 1394) کسر مالیات تکلیفی از صورتحساب ها لغو شد. بنابراین به احتمال زیاد کارفرما (یا خریدار) منظورش از مالیات در فاکتور رسمی همان ارزش افزوده است. سازمان امور مالیاتی با معاونت مالیات بر ارزش افزوده فرق می کند و به علت تشابه اسمی، برخی این دو را تفکیک نمی کنند. در زبان بازاری مالیات را سازمان مالیاتی اخذ می کند و ارزش افزوده را معاوت مالیات بر ارش افزوده و این دو با یکدیگر متفاوت هستند.

نکته دوم : ارزش افزوده شامل دو قسمت است.
    1- عوارض با نرخ 3%
    2- مالیات با نرخ 6% .
    مجموع این دو 9% می شود که عموما با نام ارزش افزوده می شناسیم.

نکته سوم : افرادی مجاز به دریافت ارزش افزوده می باشند که گواهینامه ارزش افزوده را دریافت کرده باشند که ثبت نام برای گرفتن این گواهینامه شامل همه افراد نمی شود و پروسه ای چند مرحله ای دارد که از حوصله این پست خارج است. ولی طبق گفته شما که شرکت نیستید و احتمالا آزاد و شخصی کار می کنید امکان گرفتن این گواهینامه وجود ندارد و به اصطلاح گفته می شود شما مشمول این قانون نمی شوید. بنابراین تنها مبلغ خدمات خود را فاکتور کنید و مجاز به افزایش مبالغی تحت عنوان مالیات و عوارض بر ارزش افزوده نیستید.

نکته چهارم : افرادی مثل شما برای صدور صورتحساب لازم است فقط نام و کد ملی و آدرس و تلفن خود را در صورتحساب به عنوان مشخصات فروشنده و اطلاعات کامل شرکت خریدار را در قسمت مشخصات خریدار وارد کنید و به حسابداری خریدار بگویید شما مشمول ارزش افزوده نیستید و گزارش اطلاعات شما را به عنوان غیر مشمول به سازمان مالیاتی ارائه دهند.
    طبق صحبت های فوق، شما پرونده و اجازه ای برای اخذ ارزش افزوده و پرداخت آن به سازمان مالیاتی را ندارید و خریدار هم مبلغی به این عنوان به شما پرداخت نمی کند و اجازه کسر آن از مبلغ فاکتور شما را نیز ندارد.

اما چون شما پیمانکار محسوب می شوید و صورتحساب شما حکم پیمان را دارد ممکن است از مبلغ صورتحساب، درصدی را برای حق بیمه پیمان کسر کند. حتما از حسابداری آنجا این مورد را سوال کنید که اگر اینچنین است؛ به دلایل مشابه فوق الذکر نمی توانید بیمه را به سازمان تامین اجتماعی پرداخت کنید و مفاصا حساب بگیرید. عموما با هماهنگی کارفرما این مبلغی که قرار است از صورتحساب کسر شود را به مبلغ صورتحساب اضافه می کنند.
    من معتقدم در صورتی میشه رضایت مشتری را به دست آورد که از محصولی که خریده بتونه حداکثر بهره را ببره.
    من دارم تلاش می کنم این فقط یک ادعا نباشه!

کامنت

پیدایش آقای هلو!

همیشه وقتی به عنوان کارشناس نرم افزار هلو ارائه خدمت می‌کردم وقتی مشترکین می‌خواستند شماره من را یادداشت یا در گوشی ذخیره کنند با عناوینی مانند "هلو" یا "بهرامی هلو" ثبت می‌شدم و بارها وقتی نزد مشتری رسیدم به مزاح می‌گفتند "هلو" اومد و خیلی ها که می‌خواستند رسمی تر مزاح کنند می‌گفتند "آقای هلو" اومد!

و اینگونه من و خیلی از کارشناسان این نرم افزار با اصطلاح "آقای هلو" شناخته شده‌ایم!

خدمات بیشتر می‌خواهید؟

برای دریافت خدمات بیشتر و ارتباط با کارشناسان با سراج سبز® تماس بگیرید:

02188541822

ایمیل مدیریت:

support@mrholoo.com

در حال انجام ...
    X